Kolejny tom cyklu Temperance Brennan

Kości nie kłamią” to siedemnasty tom serii kryminalistycznej Temperance Brennan (https://www.taniaksiazka.pl/kosci-nie-klamia-melinda-leigh-p-1346042.html), której autorką jest Kathleen Joan Reichs, znana jako Kathy Reichs- amerykańska pisarka powieści kryminalnych. Główną bohaterką książek z tego cyklu jest Temperance Brennan- antropolog kliniczna, pomagająca policji przy rozwiązywaniu niewyjaśnionych okoliczności zabójstw. W książkach z tej serii Reichs opisuje metody, jakimi posługują się  antropolodzy kliniczni oraz zwraca uwagę na to jak wiele czynników ma wpływ na wyjaśnienie skomplikowanych problemów.

O czym opowiada tom 17?

W tej części autorka powraca do rozwiązanej, jednak jak się okazuje jeszcze niezamkniętej sprawy z poprzednich tomów. Po zabójstwach dwojga dzieci, których dokonano w ogromnej odległości od siebie, Archiwum X w Charlotte wzywa doktor Brennan, aby spotkała się ze śledczym, który na co dzień pracuje w innej strefie operacyjnej. Okazuje się, że oba morderstwa są ze sobą powiązane, a tym co je łączy jest osoba zabójcy. Niegdyś niejaka Anique Pomerleau uprowadziła i zamordowała w Kanadzie kilka dziewczynek, jednak zdołała wymknąć się z zastawionej na nią pułapki, powodując tym samym klęskę organów ścigania oraz porażkę Bones i detektywa Andrew Ryana. Okazuje się, że Pomerleau nie daje o sobie zapomnieć i po latach atakuje w Stanach Zjednoczonych- w Vermoncie oraz Karolinie Północnej. Niedługo później znika kolejne dziecko i nic nie zapowiada końca terroru wprowadzonego przez psychopatkę. Czy Temperance Brennan wykorzysta drugą szansę i zdoła powstrzymać wariatkę porywająca i mordującą niewinne dzieci? Czy będzie działać sama, a może jednak otrzyma pomoc od kogoś zupełnie niespodziewanego?

Kim jest Kathleen Joan “Kathy” Reichs?


Kathy Reichs to amerykańska antropolog kliniczna oraz pisarka. W 1975 roku otrzymała stopień doktora antropologii klinicznej Uniwersytetu Northwestern w Evanston. Jako jedna z siedemdziesięciu siedmiu antropologów otrzymała certyfikat American Board of Forensic Anthropology, a jej ekspertyzy uznawane są przez Canadian National Police Services Advirsory Board. Pracowała w Rwandzie oraz doglądała prac przy ekshumacji zwłok w Gwatemali, była także członkiem zespołu do prac badawczych i ekshumacyjnych po ataku na World Trade Center. Nauczała na czterech amerykańskich uniwersytetach, obecnie wykłada antropologię na uniwersytecie w Charlotte w Karolinie Północnej. W swoich książkach porusza tematy z obszarów antropologii klinicznej, medycyny sądowej, hominidów oraz ontogenezy.

Vintage obraz autorstwa snowing - www.freepik.com